Strony RWD

Responsywne strony internetowe (RWD) czym one właściwie są?

Responsive Web Design (RWD) najprościej rzecz ujmując to strony internetowe, które dopasowują się automatycznie do rozmiaru urządzenia i okna przeglądarki, na której są wyświetlane  oraz jego rozdzielczości. Responsive Web Design po raz pierwszy zastosował Ethan Marcotte 2010 roku w odpowiedzi na wzrost liczby wykorzystywanych smartfonów do „serfowania” w sieci. Od tego czasu rynek urządzeń mobilnych wzrastał  w dużym tempie. Same urządzenia wykonały ogromny skok technologiczny zwiększając swoje możliwości i funkcjonalność. Rozwój technologii pozwala na codzienne i powszechne wykorzystanie urządzeń mobilnych również do przeglądania, czy do dokonywania transakcji w internecie.

Dziś udział wyszukiwań stron www za ich pośrednictwem przekracza ponad połowę wszystkich aktywności w sieci. Ponadto nadal użytkownicy przeglądają strony internetowe za pomocą smartfonów, laptopów, monitorów komputerów stacjonarnych, a także tabletów.  Efekt responsywności polega na tym, że wszystkie elementy strony internetowej, w szczególności proporcje modułów, loga, zdjęcia, banery, teksty i rozmiar czcionki dostosowują swoje rozmiary, wpasowując się tym samym w proporcje urządzenia z którego korzysta użytkownik.

Projektowanie stron przez firmę abonamentowi.pl w oparciu o zasadę resonsywności (RWD) jest gwarancją wysokiej estetyki i funkcjonalności strony bez względu na urządzenie wykorzystywane do jej przeglądania.

Jak powstają responsywne strony internetowe?

Responsywne strony internetowe (RWD) powstają w odpowiedzi na zapotrzebowanie i wygodę użytkowników internetu, korzystających w tym celu  z różnych urządzeń – zarówno stacjonarnych jak i mobilnych. To właśnie perspektywa użytkownika, a w zasadzie jego urządzenia determinuje w głównej mierze zastosowane narzędzia przy projektowaniu strony www. Oczekiwania co do efektu są oczywiste – maksymalna funkcjonalność i estetyka strony, bez względu na urządzenie na którym następuje przeglądanie. Ma to na celu zatrzymanie odwiedzającego stronę jak najdłużej w danym miejscu oraz przekonanie go do podjęcia konwersji. Istotne jest również pierwsze wrażenie jakie gość odniesie w stosunku do właściciela strony czy firmy prezentującej się w sieci.

Projektowanie stron www w duchu RWD zakłada utworzenie w pierwszej kolejności mobilnej wersji strony internetowej, którą cechuje mała rozdzielczość ,a następnie projektowanie układu jej treści dla rozmiarów pozostałych urządzeń. Dopasowanie strony następuje poprzez zwiększanie jej rozdzielczości. Takie „odwrócenie” kolejności procesu projektowania witryn www pozwala osiągnąć zamierzone efekty i strona responsywna jest poprawnie wyświetlana na  urządzeniach o różnych wymiarach. W procesie tworzenia takiej strony należy również z rozwagą podejść do ilości treści oraz grafik umieszczanych na takiej stronie aby współgrały z różnymi formatami ekranów urządzeń. Format mobilny wymaga umieszczenia najważniejszych informacji i danych, istotnych z punktu widzenia użytkownika mobilnego.

 

Dlaczego strona responsywna dla właściciela to dziś oczywista korzyść ?

Oczywistą korzyścią właściciela responsywnej strony www jest możliwość zaprezentowania jej w sposób funkcjonalny i estetyczny jak największej liczbie użytkowników internetu. Dzięki stronom tworzonym w formacie RWD uzyskujemy możliwość profesjonalnej prezentacji witryny www. Internauci mogą przeglądać wybraną stronę z równą łatwością na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych. Stawiając na responsywność możemy dotrzeć do szerokiego kręgu internautów, a to bardzo ważne, gdyż może przełożyć się bezpośrednio na pozyskanie klientów i kontrahentów. Ponadto tak zbudowane strony dzięki łatwości „obsługi” zachęcają odwiedzających je gości do pozostania na nich jak najdłużej i podejmowania interakcji. Łatwo jest przewinąć stronę,m czy wybrać odnośnik, nie konieczności zwiększania czy zmniejszania wymiarów treści aby były dostosowane do urządzenia.

Badania ruchu w internecie jednoznacznie potwierdzają systematyczny  wzrost udziału wykorzystania urządzeń mobilnych do przeglądana internetu w Polsce. Generalnie  statystyki klasyfikują komputery PC i laptopy jako urządzenia stacjonarne a smartfony i tablety jako urządzenia mobilne. Obecnie umacniają się wnioski formułowane na podstawie badań, że urządzenia stacjonarne w dużej mierze wykorzystywane są do przeglądania stron internetowych przez użytkowników w pracy i często w celach firmowych. Natomiast przeglądanie sieci z wykorzystaniem urządzeń mobilnych to zdecydowanie domena użytkowników prywatnych. Co więcej badania potwierdzają ten wniosek obserwując w weekendy znaczący wzrost ruchu w sieci z wykorzystaniem urządzeń mobilnych .

Statystyki obrazują systematyczny wzrost liczby użytkowników przeglądających strony internetowe na urządzeniach mobilnych. W Polsce we wrześniu  2019 roku liczba internautów korzystająca z urządzeń mobilnych wynosiła 24,2 mln, sytuacja ta jest uzasadniona między innymi bardzo dobrym zasięgiem i dostępem do internetu oraz stosunkowo niskim kosztem pakietów internetowych oferowanych przez sieci komórkowe. Strony zaprojektowane przez firmę abonamentowi.pl techniką Responsive Web Design (RWD) uwzględniają powyższe zachowania użytkowników internetu.

Dzięki temu stworzone przez abonamentowi.pl strony internetowe gwarantują, że są one czytelne dla użytkownika – nie musi on dostosowywać widoku ekranu do urządzenia dzieję się to automatycznie, może w komfortowy i funkcjonalny sposób przeczytać wybrany fragment tekstu lub zobaczyć interesującą grafikę, bez względu na używane do przeglądania urządzenie. Uniwersalność jest decydującą zaletą stron responsywnych – wyświetlają się dobrze zarówno na urządzeniach mobilnych oraz na większych ekranach laptopów czy monitorów komputerów stacjonarnych.

 

Google preferuje responsywne strony www

Podkreślenia wymaga również fakt, że tego typu strony (RWD) są preferowane przez Google. Ma to istotne znaczenie gdy zamierzamy pozycjonować stronę i prowadzić kampanie reklamowe w internecie. W kwietniu 2015 roku wszechobecny Google wprowadził zmiany  w swej polityce dotyczące skryptu w przeglądarce faworyzujące responsywne strony www w wyszukiwaniach. W praktyce ta zmiana oznacza wyświetlanie na wyższych pozycjach w wyszukiwarkach stron responsywnych. Taki efekt przekłada się na łatwiejsze znalezienie strony przez internautę oraz większą liczbę odwiedzin strony, a  co za tym idzie znacząco wpływa na poziom konwersji na stronie dokonywanych przez potencjalnych klientów.

Wszystkie zmiany wprowadzane na przestrzeni czasu mają na celu zaspokojenie potrzeb klientów, którzy coraz częściej korzystają ze smartfonów do serfowania w internecie. Zapewne wraz z rozwojem mobilnej technologii, zarówno szybkości, dostępu do internetu oraz rosnących możliwości samych urządzeń tendencja wzrostu udziału urządzeń mobilnych w ruch internetowym będzie rosła. Taki trend zdecydowanie będzie utrwalał dotychczasowe działania czołowych graczy na rynku usług internetowych w tym Google promujące responsywne strony www. Należy podkreśli, że udział tradycyjnych stron internetowych zapewne w takich okolicznościach będzie znacząco tracił na znaczeniu. Sami klienci wymuszą dostosowanie się projektantów stron do obecnych wymogów rynkowych.

Warto uwzględnić powyższe fakty przy budowie swojej strony internetowej.

Podstawowe korzyści responsywnych stron internetowych (RWD)

  • wysoka estetyka i funkcjonalność bez względu na urządzenie na którym wyświetlana jest strona
  • „przyjazna” dla osoby przeglądającej stronę
  • wyższe pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych
  • większa skuteczność prowadzonych akcji rekalmowych w internecie
  • niższy koszt zbudowania i utrzymania responsywnej strony internetowej (RWD) przez abonamentowi.pl  od strony tradycyjnej i jej „mobilnej” wersji
Jeśli jesteś zainteresowany funkcjonalną, responsywną stroną internetową spełniającą oczekiwania dzisiejszych internautów to zamów ją w abonamentwowi.pl i rozłóż koszty w czasie wybierając nowoczesną stronę w abonamencie.

 

Dlaczego responsywana strona internetowa (RWD) jest dziś koniecznością?

Odpowiedź na powyższe pytanie w zasadzie jest jednoznaczna – to użytkownicy i zarazem potencjalni klienci decydują z jakich urządzeń korzystają przeszukując internet, a to z kolei determinuje możliwe do zastosowania rozwiązania przy tworzeniu strony internetowej.

Oczywistym jest fakt, że strony internetowe, które nie odpowiadają formatowi urządzeń mobilnych irytują klientów i zdecydowanie działają na niekorzyść właściciela takiej strony.  Dzieje się tak w przypadku gdy przeglądamy stronę na smartfonie, a jej treści i grafiki nie są dopasowane do takiego urządzenia i są nieestetyczne, niefunkcjonalne i mało czytelne. Aby tego uniknąć i nie stracić profesjonalnego wizerunku w oczach klientów i kontrahentów, wybierzmy utworzenie strony www w standardzie responsive web design (RWD).

Alternatywnie można też utworzyć kilka stron internetowych w formacie tradycyjnym dedykowanych pod konkretne rodzaje urządzań czy to laptopa czy smartfona. W firmie abonamentowi.pl koszty i funkcjonalność strony internetowej nakierowanej na pozyskiwanie klientów  zdecydowanie przemawiają za wyborem stron responsywnych. Są one dopasowane do aktualnych potrzeb internautów i są zdecydowanie tańsze w budowie i utrzymaniu niż kilka stron tradycyjnych, a do tego dostępne są w abonamencie.

Koszt projektowania responsywnej strony www  jest najniższy w przypadku gdy od samego początku tworzymy stronę z uwzględnieniem  tej metody. Natomiast „przerabiając” już istniejącą tradycyjną stronę internetową do standardu RWD zwiększamy koszty chociażby poprzez  ingerencję w grafiki i treści, które już występują na stronie.

 

Ważne dane:

Ponadto statystyki operatorów telefonii komórkowych w Polsce podkreślają fakt, że 95% społeczeństwa posiada smartfony.

Co istotne to fakt, że 80% internautów przed dokonaniem zakupu sprawdza i porównuje oferty w sieci, do czego wykorzystywane są zarówno urządzenia stacjonarne jak i mobilne.

56% użytkowników wyszukujących lokalnie produkt lub usługę w internecie jeszcze tego samego dnia odwiedza wybraną firmę w celu dokonania transakcji.

Ma to kluczowe znaczenie dla firm prowadzących działalność „stacjonarną” i usługową. Szczególnie w przypadku nagłej potrzeby klienci wyszukują lokalnie firmy mogące spełnić ich oczekiwania i za pomocą lokalizacji na mapach google i danych teleadresowych kontaktują się z wybraną firmą. Po wyborze takiej lokalizacji bardzo często to właśnie mapy na smartfonach pozwalają klientowi trafić we właściwe miejsce.

Zapamiętaj!

  1. W globalnej sieci internetowej znajduje się obecnie ponad 350 milionów adresów www.
  2. Internetowych adresów stron www z rozszerzeniem domeny .pl jest już blisko 2,7 miliona.
  3. Twoja strona internetowa jest jedna, niech będzie godną reprezentacją twojej działalności w internecie.

Daj się znaleźć w internecie zlecając budowę i obsługę strony firmie